Dansk IP-telefoni til mindre virksomheder

En nystartet dansk virksomhed er klar med en løsning, som skal gøre det lettere for mindre firmaer at skifte til IP-telefoni.

Danske v2tel har lanceret en ny løsning til IP-telefoni, Hosted PBX, som henvender sig til små og mellemstore virksomheder. IP-telefoni er allerede udbredt blandt større virksomheder, men små firmaer mangler de tekniske og finansielle ressourcer til at udnytte de nye muligheder. Det nye produkt markedsføres som et billigere alternativ til de traditionelle omstillingsanlæg.

»Med vores Hosted PBX har vi kombineret IP telefoni og outsourcing i et og samme produkt. Denne løsning giver vores kunder uanede muligheder når det drejer sig om håndteringen af virksomhedens telefoni - både på selve arbejdspladsen og eventuelle hjemmearbejdspladser. Allerede i dag kan vi mærke en kraftig stigende efterspørgsel på vores nye produkt,« siger salgsdirektør Steen Rye Jeppesen fra v2tel.

Firmaet oplyser at kunderne kan opnå besparelser på op til 30 pct. ved opkald i Danmark og 80 pct. ved opkald til udlandet. Desuden er det muligt at følge forbruget løbende via internet.

»En Hosted PBX giver ikke kun massive besparelser, men kunderne henter også yderligere fordele når de skifter til IP telefoni. F.eks. er det muligt at tage sit nummer med sig hvor som helst og når som helst i et IP-miljø - både til udlandet og til eventuelle hjemmearbejdspladser. Det gør arbejdsstyrken mere mobil og giver grobund for interne besparelser i virksomhederne,« siger Sten Rye Jeppesen.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S