Pirateri straffer open source-miljøet

Piratkopiering gør det vanskeligt at opnå en større udbredelse af open source-programmer, lyder det fra lederen af Suns Open Office-projekt.

Piratkopieringen rammer ikke kun pladeindustrien, filmbranchen og software-producenter som Microsoft og Adobe. Det går også ud over open source-miljøet.

Når forbrugerne anvender piratkopieret software, hæmmer det nemlig udbredelsen af de open source-programmer, som kan anskaffes kvit og frit - og på lovlig vis. Med andre ord mister open source-miljøet en oplagt målgruppe og dermed også muligheden for at sprede open source-projekterne til så mange mennesker som muligt

Sådan lyder udmeldingen fra Louis Suarez-Potts, der er community manager for Sun Microsystems' Open Office-projekt.

»Pirateri skader open source, fordi open source beder folk om at give noget tilbage og bidrage med kode, men de siger, "hvorfor skulle jeg hjælpe? Jeg har Microsoft Office helt gratis",« sagde Suarez-Potts ifølge Computerworld.com på O'Reilly Open Source Convention i Portland (Oregon), USA.

Han tilføjede ydermere, at mange regeringer efterhånden har indset, at open source-problematikken ligeledes rammer de respektive, nationale samfund. Borgerne bliver forbrugere af stjålen teknologi i stedet for at deltage aktivt i udviklingen af open source-produkter, der kan hjælpe folk til at oparbejde nyttige teknologi-færdigheder til gavn for arbejdsstyrken og nationen, sagde Suarez-Potts.

Han fremhævede blandt andet Kina og Indien som nogle af de lande, der satser på at fremme innovationen, kreativiteten, job-væksten og økonomien igennem udviklingen af open source.

»De ser tydeligt, at de burde have deres egne intellektuelle øko-systemer. Kina er ved at tage open source til sig og spørger, hvordan de kan samarbejde med de internationale fællesskaber. Det sker ligeledes i Indien og Latinamerika,« sagde Suarez-Potts.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S