Google klar med endnu en Microsoft-klon

Google lancerede i dag tjenesten Google Sites, der omtales som en skrabet version af Microsofts Sharepoint.

Med Google Docs and Spreadsheets forsøgte Google at lave et alternativ til Microsofts Office-pakke. Nu er der er flere Microsoft-alternativer på vej.

I dag åbnede Google for Google Sites.

Med Googles egne ord så er Google Sites en mulighed for at: "organisere gruppe-sider så let som at redigere i et tekst-dokument".

Med andre ord så kan værktøjet bruges til at dele links, kalendre, billeder, videoer, præsentationer og andre ting på en platform, som selv personer uden teknisk indsigt kan styre. Ifølge Reuters skal Google Site også ses som en skrabet udgave af Microsofts mere avancerede SharePoint-produkt.

Google Sites er gratis i basisfunktionen, men det kræver, at man køber sig adgang til Google Apps, der gør det muligt at knytte et domæne til Googles kontorprodukter.

Google har lavet et eksempel på, hvad Google Sites kan bruges til. Andre oplagte muligheder kunne være at lave et intranet-lignende side, en fællesside til skoleklassen eller en side, der skal bruges til at koordinere et enkeltstående projekt.

Google har i længere tid tilbudt Google Pages, hvor man kun kan oprette simple hjemmesider. Google Sites er resultatet af, at Google købte JotSpot i 2006.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job