Politi-orm skræmmer brugere

En ny internet-orm er forklædt som et anklageskrift fra politiet.

Internet-brugere har efterhånden lært at være forsigtige med at åbne e-mails fra ukendte personer. Nu advarer sikkerhedseksperter mod en ny variant af internet-ormen Sober.c, som benytter et usædvanligt snedigt trick til at snyde modtageren.

Den nye variant, som indtil videre kun er rapporteret i Tyskland, ankommer i en mail, som tilsyneladende kommer fra kriminalpolitiet. Brevet fortæller, at politiet har indledt en efterforskning mod modtageren for ulovlig nedhentning af film og mp3-musik fra nettet.

Modtageren opfordres til at åbne den vedhæftede fil, som angiveligt indeholder alle sagens detaljer - men naturligvis er der tale om en forfalsket afsender, og filen indeholder selve internet-ormen.

Internet-ormen Sober.c cirkulerer i flere andre varianter på nettet. Nogle versioner af orme-mailen advarer om, at der er installeret en dialer eller trojaner på pc'en, og opfordrer til at installere det vedhæftede beskyttelses-program. I alle tilfælde er målet dog det samme - nemlig at snyde brugeren til at dobbeltklikke orme-filen.

Siden søndag tilbyder alle producenter af antivirus-software opdateringer til deres programmer, som gør dem i stand til at genkende og fjerne Sober.c.

Læses lige nu

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration