Firefox genopliver browserkrigen

Efter flere års udviklingsarbejde har Mozilla Foundation frigivet version 1.0 af browseren Firefox.

Den færdige version af Firefox-browseren kan nu hentes hos Mozilla Foundation på nettet. Dermed er der kommet et nyt alternativ til Microsofts Internet Explorer, som dominerer browser-markedet trods konkurrence fra Opera og Netscape.

Det forventes at Mozilla vil opnå en markedsandel på mindst 10 procent i løbet af det næste år. Den sidste preview-version er hentet i mere end otte millioner eksemplarer.

Firefox 1.0 kan downloades ganske gratis til Windows, Mac OS X og Linux og bestilles på en cd-rom.

Blandt funktionerne i browseren er en pop-up-blocker, søgebjælke og muligheden for at åbne flere websider i samme vindue (Tabbed Browsing). Flere end 100 udvidelser er allerede tilgængelige til Firefox.

En import-funktion skal gøre det meget let at skifte fra Internet Explorer og andre browsere ved at overføre bogmærker, cookies, kodeord og andre personlige indstillinger.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S