DK Hostmaster tilbyder luksus-service...per post

DK Hostmaster vil sikre virksomheder mod uønskede ændringer i et dk-domænes stamdata. Nu kan registranten modtage et anbefalet postbrev pr. snailmail, før ændringer bliver gennemført.

"Very Important Domain (VID) name-service" er navnet på DK Hostmasters tilbud til virksomheder, der vil have ekstra sikkerhed omkring håndteringen af deres dk-domæne.

Indtil nu har virksomheder, der var bange for at glemme betalingen af et domæne, haft mulighed for at blive adviseret, hvis betalingen ikke nåede frem til DK Hostmaster. Nu udviddes VID-tilbuddet.

Fra den 1. marts kan man også betale ekstra for at sikre sig mod uønskede ændringer af stamdata på et dk-domænenavn. VID-betalende registranter modtager simpelthen et anbefalet brev af ægte papir, der skal bekræftiges, før ændringerne gennemføres.

»Med den nye version af VID-service kan en virksomhed sikre sig mod, at der bliver foretaget ændringer i opsætningen af domænenavnet. En sådan ændring kan have meget stor betydning. Tidligere har stamdata og domænenavnets øvrige opsætning i princippet kunnet ændres af en medarbejder, der måske ikke vidste, hvor stor betydning domænenavnet havde og derfor havde valgt det fra,« forklarer DK Hostmasters administrerende direktør, Per Kølle, om tiltaget.

Tilbuddet skyldes flere forespørgsler fra kunder - men ikke på grund af et stigende eller et generelt problem, fortæller Per Kølle.

Det kan umiddelbart virke spøjst, at DK Hostmaster har valgt at anvende postvæsenet til at sikre verificering af ændringer. Men indtil videre er andre alternativer - for eksempel digital signatur - ikke på tale.

»Jeg kan slet ikke afskrive den digitale signatur. Men jeg mener, at hverken vi eller resten af samfundet er klar til den endnu. Vores nye tiltag gennemfører vi på baggrund af ønsker fra vores kunder, og i den forbindelse er der ingen, der har ønsket en løsning via digital signatur,« siger Per Kølle, der dog mener, at den kommende opdatering af den digitale signatur kan gøre den et mere oplagt alternativ til verificering via postbreve.

Ændringen træder først i kraft fra 1. marts. VID koster 50 kroner per domæne om året.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg