Anders Fogh glemte it som problemknuser

Anders Fogh holdt i dag åbningstale i Folketinget, men han nævnte ikke it eller digitalisering med et ord. Det lader til, at han har overset it som løftestang til at løse et af samfundets mange problemer, mener Dansk IT.

Anders Fogh glemte fuldstændigt it i dagens åbningstale på Christiansborg.

Den følelse sidder Dansk ITs direktør, Tony Franke, tilbage med.

Ministeren berørte en stribe aktuelle problemstillinger som finanskrise, bandekrige og indvandring i sin åbningstale. Han fokuserede især på den store mangel på arbejdskraft, som logisk nok dukker op i kølvandet på, at de store årgange forlader arbejdsmarkedet i de kommende år.

Tony Franke fra Dansk IT roser da også, at ministeren for andet år i træk hiver beskæftigelse ind i sin tale, men ministerens konklusion er for kortsigtet, mener han med henvisning til denne passus i ministerens tale.

»...enten må vi acceptere et tab af velstand og velfærd som følge af mangel på arbejdskraft. Eller også må vi skaffe mere arbejdskraft. Enten ved, at de, der allerede er på arbejdsmarkedet, arbejder noget mere. Eller ved, at flere kommer ud på arbejdsmarkedet og væk fra passiv offentlig forsørgelse,« lød ministerens konklusion i dag.

De to valgmuligheder overser fuldstændigt de fordele, som man kunne drage af øget brug af it, mener Tony Franke.

»Jeg sidder tilbage med en fornemmelse af, at han overser de muligheder, der ligger i digitalisering og visionnær brug af informationteknologi til at reducere behovet for beskæftigelse,« siger Dansk ITs direktør.

Statsministeren peger selv på, at sygefraværet skal bringes ned og dagpengereglerne skal ændres. De synspunkter er man ikke uenig i hos Dansk IT - men de er kortsigtede.

»Det her er ikke noget, der løser problemerne. Det vil virke på kort sigt, men om fem til ti år står vi der igen. Ministerens løsninger er med til at øge udbuddet ved at finde mere arbejdskraft, men man kunne også gøre det omvendt og reducere efterspørgslen af arbejdskraft,« siger Tony Franke.

Statsministeren peger selv på sundhedsområdet som et sted, hvor manglen på beskæftigelse rammer særdeles hårdt i fremtiden. Men ifølge Tony Franke er det netop oplagt at opprioritere it i sundhedssektoren.

»På samme måde gælder det jo om at reducere behovet for hænder i Danmark. Forestil dig, at vi kan få udenlandske læger til at se på vores røgtenbilleder. Vi skal tænke ud af boksen! Jeg har ikke selv alle løsningerne, men det handler om at få sat gang i diskussionen og ambitionerne,« siger Tony Franke.

Han understreger, at han har forståelse for, at der i øjeblikket er behov for specielt fokus på en række andre områder end brugen af it i det offentlige. Men han mener, at talen desværre er et udtryk for en berøringsangst blandt politikere.

»Mit generelle indtryk er, at politikere ofte betragter it som en teknisk løsning og ikke som en politisk løsning. Jeg mener ikke, at de skal være teknikere, men de må gerne have ambitioner på it-området,« slutter Tony Franke.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Iver har pr. 1. september 2025 ansat Marie Windekilde som Head of Cybersecurity Advisory. Hun skal især beskæftige sig med ledelse af konsulenter inden for cybersikkerhed. Hun kommer fra en stilling som Chief of Branch hos Forsvarets Efterretningstjeneste. Hun har tidligere beskæftiget sig med sikkerhed i forsvaret i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse