Overclockere i domæne-kamp med Team Danmark

Overclockerne på forummet OCTeamDenmark bliver nu truet med retssag fra Team Danmark, der mener, at deres varemærke bliver gået for nær.

Hjemmesiden OCteamdenmark.com er hjemsted for computerejere med hang til at klemme lidt mere kraft ud af deres maskiner end producenten egenligt havde tiltænkt.

OCteamdenmark.com (overclocking team denmark) er derfor normalt ikke udsat for bevågenhed uden for målgruppen, men i sidste uge fik hjemmesiden pludselig opmærksomhed fra uventet side.

Overclockerne modtog nemlig skrivelser fra Team Danmarks advokater, der hævder, at forummet krænker TeamDanmarks navnepatent ved at kaldes sig OCTeamDenmark. Derfor forventer advokatkontoret, at man øjeblikkeligt holder op med at bruge navnet og promoverer siden under det navn. Sportsorganisationens advokater har dog været så elskværdige at oplyse, at hvis overclocking-communitiet vælger at skifte navn til OCTeamDK.com, så er alt glemt og tilgivet.

Men navnet bliver ikke ændret. Peter Kirk, der har været med til at starte forummet, fortæller, at det er helt normalt, at man i udlandet navngiver overclocking hold på samme måde.
Derfor kan sagen være på vej i retten, hvis parterne ikke når til en mindelig løsning.

Da striden vedrører et .com-domæne, så skal en eventuel klagesag føres ved ICANN og ikke det danske klagenævn ved DIFO/DK Hostmaster.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland