Tibet-sympatisører bombarderet med virus

Aktivister, der støtter Tibet i kampen mod det kinesiske styre, bliver chikaneret med virus-mails. Afsenderne forsøger at maskere virusen som billeder af kinesiske myndigheders overgreb imod demonstranterne.

Mange Tibet-sympatisører oplever i disse dage, at uidentificerede personer angiveligt forsøger at stikke en kæp i hjulet for deres arbejde for et frit Tibet. Det skriver The Sydney Morning Herald.

Lhadon Tethong, der er leder af 'Students for a Free Tibet', fortæller, at foreningens afdeling i New York har modtaget adskillige virusbefængte e-mails.

»Vi modtager virus-angreb, der er direkte skamløse, hvor afsenderen påstår, at de er desperate folk, der befinder sig i Tibet. Disse e-mails er velskrevet og beder os om at åbne billederne,« siger Tethong til AFP.

En anden aktivistgruppe, der ikke vil identificeres, hævder ligeledes at have modtaget adskillige virusangreb i løbet af de seneste par dage.

Journalister og aktivistgrupper bliver for tiden forment adgang til stort set samtlige dele af Kina, hvor de tibetanske protester finder sted. Virus-sprederne forsøger derfor at udnytte, at nyhedsmedier og Tibet-sympatisører er interesserede i at få billeder, der kan bevise påstandene om de kinesiske myndigheders dødelige vold imod tibetanske demonstranter.

Så sent som i går modtog nyhedsbureauet AFP en e-mail fra en person, der hævder at være i Danmark. Mailen havde en vedhæftet fil, som efter afsenderens udsagn viste tibetanere, der blev skudt af kinesisk militær. Da AFP forsøgte at åbne mailen, kunne bureauets antivirusprogram meddele, at filen var en virus.

I søndags valgte den kinesiske regering at blokere landets internetbrugeres adgang til YouTube, fordi man på tjenesten kan finde billeder af selve demonstrationerne i Tibet såvel som sympati-protester fra flere forskellige verdenshjørner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job