Dødsdømte amter længst med digitalisering

Alle de danske amter, der lukker og slukker om godt et år, har indført elektronisk dokumenthåndtering. De er dermed langt foran både staten og kommunerne.

Selv om man snart er en saga blot, så kan man godt have styr på sine dokumenter. Det ser ud til at være filosofien i landets 14 amter. 31. december næste år slukkes lyset for sidste gang på amtsgårdene, men det har ikke afholdt amterne fra at investere i både elektronisk journaliseringssystemer og elektroniske dokumenthåndteringssystemer.

Ifølge nye tal fra Danmarks Statistik har alle amter således de to typer af systemer, mens man i både staten og kommunerne er et stykke fra at have alle med på den digitale vogn.

Således har 68 procent af de statslige institutioner og 75 procent af kommunerne investeret i elektronisk dokumenthåndtering.

For den offentlige sektor som helhed er udbredelsen af elektronisk dokumenthåndtering steget fra 58 procent i 2002 til 74 procent i år.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT