Ny mærkningsordning til computerspil i Danmark

En ny frivillig mærkningsordning for underholdnings-software træder i kraft i dag i 16 europæiske lande.

Softwarebranchen er gået sammen om at indføre en fælles og frivillig mærkningsordning, Pan European Game Information (PEGI), som fra i dag gælder i 16 europæiske lande, heriblandt Danmark. PEGI skal afløse de nationale rating-systemer, som i øjeblikket anvendes til at vejlede om indholdet i computerspil.

PEGI-systemet opererer med fem aldersgrupper; tre år og over, syv år og over, 12 år og over; 16 år og over, samt 18 år og over. Desuden bruges seks forskellige indholdsbeskrivelser, der blandt andet oplyser om voldeligt eller seksuelt indhold.

Interactive Software Federation of Europe (ISFE) er initiativtager til PEGI-systemet, som er enestående på verdensplan. Det er første gang, at der er udviklet et system til aldersklassifikation til et underholdningsmedium, som forener forskellige landes kulturelle standarder.

Systemet skal adminstreres af Det hollandske Institut for Klassifikation af Audiovisuelle Medier (NICAM). Den enkelte softwareproducent vælger selv, hvordan produkterne skal klassificeres, men det er op til NICAM at overvåge, at aldersangivelsen stemmer overens med indholdet.

De første NICAM-godkendte spil med PEGI-mærkning ventes allerede i handlen i begyndelsen af næste uge.

Portugal og Finland vil anvende PEGI-systemet i lettere modificeret udgave, som er tilpasset landenes nationale rating-systemer, ligesom Tyskland fortsat skal anvende sit eget system, som er krævet ved lov.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere