Teleforhandlere boykotter mobilpriser.dk

En protestaktion mod mobilpriser.dk blev i sidste uge iværksat af en række vrede forhandlere.

Artikel top billede

En række forhandlere fjernede i sidste uge deres produkter fra mobilpriser.dk i frustration over, at hjemmesiden har markeret deres produkter med et flag, der fortæller, at varerne er parallelimporterede.

"Det er ren chikane. Teksten lugter langt væk af at komme fra danske værksteder og de danske distributører, og den har haft en direkte effekt på vores salg. Flere kunder sendte deres varer retur i sidste uge. Det er også princippet i, at de gør det, uden at snakke med os først," lyder det fra en af de vrede forhandlere, Thomas Schaltz fra Salgsbutikken.

Den kritik bliver afvist af redaktøren af mobilpriser.dk, John G. Pedersen, der fortæller, at strategien har været under opsejling i flere år og for længst er blevet meldt ud til forhandlerne. Blandt andet blev der ifølge redaktøren sendt en fællesmail ud til alle forhandlere den 4. marts i år.

"Strategien følger af, at vi kan se, at der bliver større og større forskel på almindeligt distribuerede og parallelimporterede telefoner. Det betyder, at prisen ikke altid giver et fuldstændigt indtryk, og det er derfor et spørgsmål om, at vi fortæller forbrugerne, hvordan virkeligheden ser ud," lyder det fra John G. Pedersen og fortsætter:

"At de vælger at boykotte os må stå for deres egen regning, men det er jeg selvfølgelig ked af. Men det ændrer ikke noget. Vi kan jo ikke lukke øjnene for virkeligheden," siger John G. Pedersen.

Han afviser desuden, at andre parter som producenter eller distributører har været inde over teksten, som mobilpriser.dk selv har skrevet. I den står følgende:

"Denne model er solgt til et andet EU-land, hvorefter den er importeret til Danmark. Dette er fuldt ud lovligt. Der er dansk software på, men ved systemopdateringer kan det danske sprog i nogle tilfælde forsvinde. Her hjælper forhandleren med at genetablere sproget. Der medfølger ikke trykt dansk manual, men den kan downloades på producentens hjemmeside. Der er samme garanti som på alle andre nye telefoner, men garantien pålægges forhandleren".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil