Vil EU anbefale 3-strikes?

Rettighedshaverne skal lettere kunne jagte netpirater, siger EU-Kommissionen.

Som en del af en ny lovpakke, skal EU's medlemslande have et nyt ophavsbeskyttelsesdirektiv (IPRED).

Det foreslår embedsmændene i EU-Kommissionen.

"Der vil ikke blive investeret i innovation, hvis rettighederne ikke bliver beskyttet," siger Michel Barnier, EU-kommissær for det indre marked.

Den franske EU-kommissær kendt for at være venligt stemt over for rettighedshaverne. Hans regering har i hjemlande vedtaget en 3-strikes-ordning, hvor borgere mister retten til internetadgang, hvis de gentagne gange henter film og musik ulovligt på internettet. Det er Ifølge ComON's oplysninger usandsynligt, at kommissionen vil foreslå at indføre 3-strikes i hele Europa, men til gengæld siger rygter i telebranchen, at kommissæren ønsker at indføre henvisninger, altså en form for anbefaling, af 3-strikes.

Som ComON tidligere har afsløret, har rettighedshaverne i et hemmeligt udvalgsarbejde under EU-Kommissionen presset på for at styrke deres muligheder i Europa for at få straffet ulovlig fildeling. Det har teleselskaberne, der også sad i udvalget, dog modsat sig for at undgå rollen som piratpoliti.

Det er endnu uvist, hvordan EU-Kommissionen vil ændre direktivet, men som det ser ud nu, vil der blive tale om at ensrette reglerne i Europa og måske også gøre det lettere for rettighedshaverne at sikre sig beviser, eksempelvis på tværs af grænserne. Danmark giver allerede i dag relativt let mulighed for bevissikring gennem fogedsager, så det er ikke sikkert, at Danmark vil blive berørt af en EU-stramning.

"Direktivet omhandler civilretsforanstaltninger, som giver rettighedshavere ret til at håndhæve deres intellektuelle ejendomsrettigheder, men det bør tilpasses, navnlig for at imødekomme de specifikke udfordringer fra det digitale samfund," skriver EU-Kommissionen i en pressemeddelelse.

Før et nyt forslag fra EU-Kommissionen træder i kraft skal det først godkendes af EU-Parlamentet og medlemslandene i rådet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS