Triogate melder Digi-Shop til politiet

Onlineforhandleren Triogate er ved at forberede en politianmeldelse mod Digi-Shops indehaver Gert Keller Jensen.

Hvis det står til onlineforhandleren Triogate, så skal Digi-Shops indehaver Gert keller Jensen i retten sigtet for bedrageri.

I 2005 bestilte Digi-Shop varer for 77.000 kroner hos Triogate, men indehaveren Gert Keller Jensen betalte aldrig. ComOns søsteravis CRN beskrev for nyligt sagen, og i den forbindelse kom flere forhandlere på banen, som havde penge i klemme hos Digi-Shop.

Indehaveren Gert Keller Jensen skylder over 200.000 kroner til en række forhandlere. I en mail til CRN oplyser han, at han forsøger at tilbagebetale hans kreditorer.

Ingen af de kilder CRN har talt med, giver dog meget for Digi-Shop indehaverens forklaringer, da de aldrig har set nogen penge.

I Triogates tilfælde foreslog Digi-Shop ejeren, at der blev udarbejdet en frivillig afdragsordning, men selvom Triogates indehaver fik udarbejdet aftalen, har han ikke modtaget nogen penge, da Gert Keller Jensen ikke har underskrevet aftalen.

»Jeg mener, at jeg står stærkt i en bedragerisag, og at jeg har stærke beviser. I de kommende dage vil jeg sende sagen videre til politiet,« forklarer Kenneth Holgersen, der er indehaver af Triogate.

Han håber, at nogle af de andre virksomheder, der står med ubetalte regninger, vil følge trop.

»Jo flere vi er, des stærkere står vi,« siger Kenneth Holgersen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Gert Keller Jensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job