Stressede nørder slår tonen an

IT-branchen har ry for nørderi og stress, viser en ny undersøgelse. Menigmand mener dog også, at it-branchen både er moderne og international.

Danskerne har både høje og mindre høje tanker om it-branchen, viser en ny undersøgelse, som analyseinstituttet Greens har lavet.

Analysen giver et indblik i det image, som almindelige danskerne tillægger it-brancen.

»Opfattelsen er, at faget er nørdet, stresset og præget af mandlige værdier. Det er ok, at folk fravælger på baggrund af fakta, men hvis folk fravælger på grund af fordomme, så er det en anden situation,« siger Sara Helweg-Larsen, kommunikationschef hos Microsoft, til Børsen.

I undersøgelsen mener 41 procent af danskerne, at it-branchen er nørdet. Hver anden mener ikke, den er nørdet. Derudover mener tre ud af fire, at branchen er stresset.

Branchen har dog også sine laurbær at hvile på. Hele ni ud af ti mener, at branchen er moderne og næsten hver ottende mener, at it-branchen giver en høj løn.

Danskernes syn på it-branchen spiller en stor rolle for virksomheder, der skal rekruttere arbejdskraft. Jobportalen Jobindex fortalte forleden, at der hver måned er mindst 2000 nye jobopslag i it-branchen.

Men undersøgelsen viser, at kun lidt over hver fjerde kunne finde på at skifte job til en karriere i it-branchen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect