Udvikler-konkurrence gør Rejseplanen mere intelligent

Vinderen er kåret.

En check på 50.000 kroner skal nu skifte ejer, efter at Rejseplanen har afgjort sin udvikler-konkurrence.

Konkurrencen skulle skaffe gode ideer til den fremtidige udvikling af sitet, der betegner sig selv som Danmarks største offentlige internetservice med ti millioner opslag hver måned.

Vinderprojektet slog igennem med en ide om, at Rejeplanen ikke bare skal hjælpe folk fra A til B, men også udnytte de enorme mængder data der findes overalt til at gøre oplevelsen bedre, mens den finder sted.

Checken på 50.000 kr. gik til Oskar Rough Mosumgaard og Philip Roadley-Battin for deres bidrag: "Rejseplanen - den intelligente rejsepartner".

Deres forslag inddrager elementer fra sociale tjenester, åbne datatjenester som Flickr og Wikipedia og forudsigelse af rejser baseret på tidligere rejsemønstre.


Makkerparret Oskar Rough Mosumgaard og Philip Roadley-Battin mødte hinanden for snart 10 år siden i et internetforum for unge med interesse for web og grafisk design. Sammen står de også bag Dansk Dynamit, der er en åben platform for vidensdeling, netværk og inspiration til kreative hjerner i Danmark.


”Vi er overvældede over den idérigdom som de mange bidrag til konkurrencen har budt på. Danske udviklere er fantastisk innovative. Vi er meget begejstrede for den personificerede Rejseplan, vi har set bud på og for mulighederne for at inddrage eksisterende teknologier for at gøre rejsen mere spændende. Vi tror på, at det er muligt at lave spændende ting for relativt begrænsede midler, hvilket er interessant,” siger Birgitte Lomholt Woolridge fra Rejseplanen.

Udover vinderne af hovedpræmien blev der kåret delvindere i de tre kategorier: Design, teknik og udbredelse. Alle vinder-projekterne e kan ses her.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere