Microsoft: XP SP3 udelader kritisk sikkerheds-opdatering

Servicepakken til Windows XP blev i denne uge mistænkt for at nedgradere nye versioner af Flash til en lidt ældre version, som udgør en sikkerhedsrisiko. Microsoft afviser nedgraderingen men erkender, at der kan være problemer med opdateringen.

Tidligere i denne uge blev den seneste opdatering fra Microsoft anklaget for at være skyld i sikkerheds-sårbarheder på brugernes computere. Anklagen gik på, at Service Pack 3 installerede en gammel version af Adobes flash-afspiller, som er sårbar for især sql-angreb.

Men sådan hænger det ikke sammen, siger Microsoft.

»Udtalelser om, at Microsoft installerer versioner af Flash Player sammen med Windows XP SP3 er upræcise ,« lød en officiel udtalelse i går.

Ifølge Microsoft er problemet i stedet, at Windows XP Service Pack 3 ikke indeholder en kritisk sikkerheds-opdatering, som Microsoft sendte på gaden helt tilbage i november 2006.

Opdateringen fra 2006 lukkede fem huller i Flash. Microsoft har ikke forklaret, hvorfor den kritiske opdatering fra 2006 er udeladt i den aktuelle servicepakke, der ellers er annonceret til at indeholde alle væsentlige opdateringer.

Ifølge Microsoft har den potentielle sikkerheds-sårbarhed ikke nogen påvirkning på systemer, der allerede havde installeret den kritiske opdatering fra 2006. Det er altså især maskiner, der har fået en "ren" installation af Windows XP og SP3, der skal sørge for at hente MS06-069 efter installationen.

Microsoft afviser altså, at allerede opdaterede versioner af Flash afinstalleres eller fjernes efter installering af SP3.
Men andre brugere bør alligevel tjekke deres aktuelle Flash-version. SP3 indeholder nemlig version 9.0.115.0 fra december sidste år. Men en ny og mere sikker version blev lanceret af Adobe (9.0.124.0) kort før Microsoft udsendte sin servicepakke i år.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job