Artikel top billede

Telia tester 4G i Danmark

De første kunder kunne prøve Telias nyindkøbte 4G-net i nat.

Tidligere på måneden betalte fire teleselskaber næsten en milliard kroner for nye frekvenser, der betyder, at vi får højere hastigheder på det mobile net. Nu kan frekvenserne tages i brug.

Fra den 1. juni er det lovligt at teste de nye forbindelser, som populært kaldes 4G men som reelt er en overbygning af det eksisterende 3G-net.
Hos Telia fejrede man åbningen med netværkstest lige efter midnat. Den første testkunde var TV2 Nyhederne, som prøvede det nye udstyr.

”Vi var meget spændte, for vi har mange forventninger til 4G, og vi blev bestemt ikke skuffede. Det var tydeligt at mærke, at det gik lynhurtigt med 4G, og det er derfor noget, jeg tror vi vil komme til at benytte meget i fremtiden. 4G giver os nogle helt nye muligheder, og vi vil kunne levere nyheder langt hurtigere end i dag, fordi vi kan streame live. Det er vigtigt for os at være først med nyhederne, og her ligger den største forskel i, om vi skal flytte rundt på sendevogne, eller om vi kan nøjes med at køre rundt med små USB-modems,” fortæller Morten Brandstrup, produktionsteknisk chef hos TV2 Nyhederne.

TDC tyvstartede
TDC har tidligere på måneden fremvist sit eget net. Det var muligt, fordi TDC havde investeret i en testlicens, så man kunne teste mulighederne før de blev lovlige at teste d. 1 juni. Se ComONs foto-reportage fra lanceringen.

Men konkurrenterne hos Telia var faktisk endnu hurtigere ude.

Både i Oslo og Stockholm blev der opsat 4G-net i 2009.

De erfaringer kan tele-koncernen nu trække på ved udbyggelsen af det danske netværk.

”Det er vigtigt for os at få et godt billede af, hvordan brugerne af 4G oplever vores netværk, før vi åbner op for det for alle vores kunder. Derfor har vi fundet en række testpersoner og virksomheder, som tester 4G-netværket i perioden frem til lanceringen. Det vil give os mulighed for at identificere områder for forbedringer, og sammen med vores unikke erfaringer fra Sverige og Norge, vil det være med til at give os de bedste forudsætninger for at tilbyde et stærkt og velfungerende netværk når vi går fra testfasen til salgsfasen,” siger Jesper Brøckner, adm. direktør i Telia Mobility.

Først i 2011 skal vi forvente 4G-forbindelser i de store danske byer.

ComONs kollegaer hos magasinet denne rapport fra Stockholm og de svenske forbrugeres oplevelser af de hurtige mobile forbindelser. For eksempel ligger hastighederne i øjeblikket på omkring 15 og 25 Mbit/s.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere