Symbion investerer i fire IT-virksomheder

Symbion Capital har investeret i fire nystartede danske IT-virksomheder.

De fire virksomheder AudioAsics, Noise Limit, Atinec og MAT får tilført et samlet beløb på 12 millioner kroner fra Symbion Capital og andre investorer. Investeringerne skal medvirke til at finansiere virksomhedernes produktudvikling og ruste dem til at lancere produkterne på verdensmarkedet.

»Vi forventer os meget af disse fire nye virksomheder, og vi ser frem til et tæt samarbejde mellem virksomhederne og vores team i Symbion Management. Jeg håber, at de - ligesom deres andre kolleger i Symbions forskerpark - vil få glæde af det omfattende netværk, som de nu bliver en del af,« siger Gert Skov Petersen, IT-direktør i Symbion Capital.

Den største investering går til AudioAsics, som har fået tilført 7,5 millioner kroner fra Symbion, Vækstfonden og to private investorer. Virksomheden udvikler analoge og digitale chips til små mikrofoner, som skal resultere i en bedre lyd i fremtidens mobiltelefoner.

Firmaet Noise Limit udvikler et avanceret kølesystem til pc'er, som skal fjerne varmen lydløst.

Den tredje investering gælder Atinec, der udvikler værktøjer til chipdesign. Det nystartede firma har udviklet en såkaldt simulations-accelerator, der skal simulere chipdesign op til 1.000 gange hurtigere end eksisterende software.

Symbion har desuden investeret i virksomheden MAT, som udvikler regnesoftware baseret på nyudviklede principper for grafisk behandling af talmateriale.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere