Palm og 3Com taber patentsag

Endelig er der kommet en afgørelse i en amerikansk patentsag mellem Xerox og 3Com. Sagen drejer sig om hvorvidt Palm og 3Com har overtrådt Xerox's patenter i forbindelse med software til håndskrifts-genkendelse.

Endelig er der kommet en afgørelse i en amerikansk patentsag mellem Xerox på den ene side og Palm og 3Com på den anden. Sagen drejer sig om hvorvidt Palm og 3Com har overtrådt Xerox's patenter i forbindelse med software til håndskrifts-genkendelse.

Retten afgjorde at patentet var gældende, og at Palm og 3Com havde krænket Xerox's rettigheder. Derved er skyldsspørgsmålet afgjort. Nu mangler man bare at finde ud af, hvad det skal koste Palm og 3Com i erstatning til Xerox. Derudover skal det afgøres, på hvilke betingelser Palm kan få lov til fortsat at benytte teknologien.

Palm bliver nødt til enten at ophøre med at bruge teknologien eller betale Xerox licens for brug af patentet.

Det er en gammel sag der oprindeligt blev anlagt af Xerox mod virksomheden U.S. Robotics i 1997 og der er sket meget siden. 3Com opkøbte Robotics. Derefter udskilte 3Com deres Palm-afdeling i et selvstændigt firma.

Hele sagen så ud til at falde fra hinanden tidligere på året. Retten afviste sagen, fordi den mente, at der var for stor forskel mellem genkendelsesmønstrene i Palm's Graffiti, der er en del af Palm OS og de genkendelsesmønster der udgør Xerox's teknologi.

Sagen blev appelleret og appleretten afgjorde, at den tidligere retsinstans ikke havde forstået teknologien bag Palm's Graffiti. Og nu er sagen altså faldet ud til fordel for Xerox.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo