Krigs-læk om Afghanistan sender Wikileaks i knæ

Tusindvis af hemmelige dokumenter tegner nyt billede af krigen i Afghanistan.

Der er langt flere civile ofre i krigen i Afghanistan, end de allierede styrker hidtil har fortalt. Det er en af de foreløbige konklusioner på en kæmpe samling hemmelige dokumenter, som Wikileaks offentliggjorde i går.

De tusindsvis af hemmelige krigsdokumenter er blandt de største afsløringer, som Wikileaks har bragt nogensinde. Sagen har sendt sitet i knæ, så det for tiden kun er muligt at komme ind på mirror-sites.

Foreløbigt ligger der 75.000 dokumenter fra den amerikanske hær omhandlende aktiviteterne i Afghanistan fra 2004 til 2009. En foreløbig gennemgang, som aviser som New York Times og Spiegel har foretaget, synes at dokumentere, at krigen i Afghanistan er betydeligt mere blodig og beskidt end offentligheden hidtil har fået at vide.

Ud over de større civile tab viser krigs-lækket også, at Pakistan tilsyneladende spiller en meget mere aktiv rolle på Talibans side end hidtil antaget.

Mens Wikileaks.org tilsyneladende er fuldstændigt lagt ned af pres fra besøgende, og også flere mirrorsites er utilgængelige, så kan materialet stadig ses på mirrorsites med andre IP-adresser, så som wikileaks.se og wikileaks.info.

Wikileaks stifter Julian Assange fortæller, at Wikileaks midlertidigt har tilbageholdt yderlige 15.000 hemmelige krigsdokumenter med det formål at fjerne navne og andre særligt sensitive informationer inden offentliggørelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job