IT-konsulentgiganten Electronic Data Systems (EDS) befinder sig i frit fald. Kursen på aktien faldt sidste torsdag med 53 pct., da selskabet nedjusterede forventningerne til indtjeningen i indeværende kvartal med 80 pct., og tirsdag faldt aktiekursen igen med 27,4 pct. til kurs 12,03.
Faldet blev udløst af investeringsbanken Merrill Lynch, som satte sin anbefaling af aktien til at "sælge". På et tidspunkt var kursen faldet med hele 39 pct. tirsdag, men den rettede sig inden børsens lukketid og sluttede "kun" med et minus på 27,4 pct.
EDS meddelte fredag, at selskabet vil udstede virksomhedsobligationer for 225 mio. dollar for at kunne overholde en række aktieoptionskontrakter, men analytikeren Stephen McClellan fra Merrill Lynch mener, at den økonomiske binding vil blokere for selskabets muligheder for at konkurrere om store kontrakter.
EDS har mere end 140.000 ansatte i 60 forskellige lande og betjener flere end 35.000 kunder.