Alfaview-butikker solgt

Lyd & Bolig A/S har med virkning fra den 1. juli 2007 indgået aftale med kurator af AlfaView-boet om overtagelse af seks af de ni tidligere Alfaview-butikker.

De solgte er fire butikker i hovedstadsområdet (Amagerbrogade, Falkonér Allé, Gyldenløvesgade, Strandvejen) samt de to butikker i Odense og Århus.

Lyd & Bolig overtager lejemål og inventar i de seks butikker. Endvidere har selskabet overtaget medarbejderforpligtelsen på en række af de tidligere AlfaView-medarbejdere.

Hos kurator for boet har der siden konkursen været travlhed med forhandlinger til flere sider om AlfaView-boet: "Det er glædeligt, at der nu endelig er fundet en løsning, hvor der bliver bevaret en række arbejdspladser," siger kurator Birgitte Frølund.

Lyd & Bolig-butikken drives af Bo Knudsen og Lasse Brandt. De vil nu skabe en ny landsdækkende kapitalkæde, og overvejer også franchise-modellen. Kapitalen kommer fra investeringsselskabet InvestOne, der er etableret af iværksætterne Bo Knudsen, Klaus Hansson og Steen Fugmann.

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S