Vil tage e-markedsandele fra Microsoft og IBM

De danske IT-huse SiteCore og shopServer vil sammen angribe det voksende marked for avancerede e-handelsløsninger. Alene i første år forventer shopServer at femdoble sit salg til storkunder på bekostning af blandt andre IBM og Microsoft.

Softwarehusene har indgået et partnerskab, der indebærer, at shopServers førende internetshop-løsning nu bliver en integreret del af SiteCores CMS-løsning.

Dermed kan de to selskaber - som ifølge virksomhederne nogle af de første i verden - præsentere et fælles standardprodukt til at administrere og opbygge websites med fuldt integreret e-handelsløsning.

Tidligere har selskaber, som ønskede en e-shop, været nødt til at investere i en internetshop og derefter bygge et administrationssystem til websitet helt fra bunden for at integrere det ordentligt. Det er en bekostelig affære og en ufleksibel løsning. Med samarbejdet kan e-handelsløsningens forskellige elementer placeres hvor som helst på websitet uden problemer, idet shopServers løsning og SiteCores CMS-løsning bygger på Microsofts .Net-platform. Brugen af åbne standarder som XML muliggør ligeledes nem integration til andre backoffice systemer, eksempelvis ERP og CRM, argumenteres der for ideen bag samarbejdet.

Med det nye produkt går de to danske virksomheder efter at tage markedsandele fra internationale giganter som blandt andre Microsoft og IBM, der er de umiddelbare konkurrenter på markedet. Kunderne til de to danske selskabers løsning skal nemlig findes blandt meget store selskaber som strategisk gør brug af e-handel i deres forretning.

»Vi har flere gange med vores hidtidige løsning vundet kontrakter foran IBM Websphere, simpelthen fordi vi var mest attraktive også rent prismæssigt. Derfor er vi også stærke i troen på, at vi nu sammen kan tage flere markedsandele fra de store spillere - med en væsentlig forøgelse af vores omsætning til følge,« siger shopServer Internationals administrerende direktør Kim Nielsen og fortsætter:

»I high-end segmentet for avancerede e-handelsløsninger er vi efterhånden en væsentlig spiller. Med vores nye fælles produkt kan vi give kunderne en bedre løsning, end de ville få ved en stor forkromet løsning købt hos de store spillere. Samtidig kan vi tilbyde det til maksimalt en tredjedel af prisen, fordi løsningen ikke skal bygges fra bunden. Det reducerer samtidig udviklingsperioden.«

I kraft af partnerskabet bliver shopServers e-commerce software udbredt til hele Norden via SiteCores partnernetværk. Samtidig bliver SiteCores CMS-løsning introduceret i Japan via shopServers distributør og i England via shopServers datterselskab.

»Vi har en klar international strategi, og Japan og England er meget spændende markeder for os i den henseende. Vi vil opnå vores vækst via opbygning af internationale partnerskaber og distributøraftaler,« fortæller administrerende direktør i SiteCore, Michael Seifert.

I 2002 indgik SiteCore desuden et strategisk partnerskab med den tyske gigant Software AG, som indebærer at selskabets CMS-løsning i 2003 og 2004 bliver introduceret på markederne i alle de nordiske lande, Tyskland og Baltikum og derefter USA.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S