Partierne for dårlige på nettet

Der er stor forskel på de websider, som de politiske partier går til valg med, men de fleste er fulde af fejl som links der ikke virker, viser en analyse lavet via Compuwares PointForward.

Kigger man de bagvedliggende data efter i sømmene, finder man flere interessante detaljer. For eksempel finder man ud af at www.venstre.dk nu indeholder et nyt websted der er tilpasset valget. Det er stadig muligt at få adgang til det normale websted, men så skal man klikke på "kommunalvalg" på Venstres velkomstskærm.


Enhedslistens og Socialistisk Folkeparti har ikke oprettet nye websteder i forbindelse med valget, men burde måske have gjort det. De er de to mest fejlramte websteder med masser af fejl i både interne og eksterne links. For eksempel er det ikke længere muligt at finde pressemeddelelser fra Enhedslisten om arbejdsmarkedspolitik fra før valgets udskrivelse.


Interne linkfejl er en typiske følge af at have statiske websteder, hvilket også kan ses af Enhedslistens websted der er helt igennem statisk. Til sammenligning benytter for eksempel CD et ASP-baseret system, og har helt undgået fejl.


Analysen er en automatiseret test af de forskellige websteder. PointForward gennemgår websteder fra hovedsiden ved at følge links.

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S