Radiohead siger nej til iTunes

Det berømte britiske orkester Radiohead har sagt nej til at få deres albums solgt via iTunes Store.

Det berømte orkster Radiohead takker nej til iTunes Store. Det hele skyldes, at Radiohead insisterer på kun at sælge fulde albums. iTunes Store derimod, vil hellere end gerne sælge individuelle numre, da det er det forbrugerne efterspørger.

Radioheads onlinemusik forhandles i Storbritannien uden DRM og i mp3-formatet af 7 Digital, som ikke har problemer med at sælge hele albums.

Hos EMI, der er Radioheads pladeselskab, respekterer man Radioheads beslutning om ikke at ville sælge enkeltnumre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere