Kina spærrer websted om Murens fald

Kina har spærret en tysk hjemmeside som fejrer 20-året for Murens fald.

Den 9. november er det 20 år siden Murens fald i Berlin og det markeres med en lang række festligheder i den tyske hovedstad. Der er også startet en hjemmeside, berlintwitterwall.com, hvor Twitter-brugere kan sende deres tanker om Murens fald eller debatere, hvilke andre mure rundt omkring i verden der bør rives ned.

Men siden i mandags har kinesiske internet-brugere ikke haft adgang til hjemmesiden. Det kinesiske styre har af ukendte grunde valgt at spærre for adgang til siden på linje med en lang række andre politiske hjemmesider.

Forklaringen kan være, at kinesiske Twitter-brugere var begyndt at bruge hjemmesiden til at protestere mod netcensur i deres eget land. Indtil nu har brugerne sendt omkring 3.300 kommentarer på berlintwitterwall.com, og heraf er 1.500 skrevet på kinesisk.

Den tyske forening Kulturprojekte Berlin, der står bag hjemmesiden, har reageret på den kinesiske censur ved at oversætte teksterne på siden til kinesisk, så det nu er muligt for kineserne at læse på deres eget sprog om den fredelige revolution i Tyskland. Hvis ellers de kan finde en vej udenom den kinesiske statscensurs internet-mur.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos