Gartner forudsiger musens død

Den gammelkendte computermus forsvinder i de næste tre-fem år, lyder en overraskende Gartner-prognose. Glem det, svarer Logitech.

Sig farvel til computermusen. Sådan lyder den overraskende besked fra analysefirmaet Gartner. Musen fylder ellers 40 år i 2008 og for mange kan det være svært at forestille sig en computer-hverdag uden mus. Men Gartner-analytiker Steve Prentice mener, at musen forsvinder inden for de næste tre-fem år.

»Musen fungerer fint i et desktop-miljø men når det gælder hjemmeunderholdning eller arbejde med en notebook er dens dage talte,« siger Steve Prentice til BBC News.

I de seneste år har bærbare computere med touchpads i stedet for mus overhalet desktop-modellerne og denne udvikling ser ud til at fortsætte i de kommende år, hvor mobilitet spiller en stadig større rolle. Det betyder samtidig, at musens rolle bliver mindre.

Gartner henviser til berøringsfølsomme skærme og andre teknologier, der reagerer direkte på brugerens bevægelser eller ansigtsudtryk. Panasonic har fremvist prototypen på et fjernsyn, som genkender dit ansigt og reagerer på en bevægelse med hånden. Sony og Canon arbejder på nye systemer med ansigtsgenkendelse, og der kommer computere, som kan styres med tankens kraft.

Og der er ikke tale om science-fiction - Nintendos meget populære Wii og Apples iPhone har demonstreret, hvordan man kan konstruere en brugerflade der kan styres direkte med bevægelser. Så hvorfor skubbe rundt med en mus, spørger Gartner.

Hos verdens største producent af mus, Logitech, er man ikke overraskende lodret uenig i prognosen. Logitech har solgt 500 millioner mus i de sidste 20 år og forventer ikke, at musen skal sendes på pension lige med det samme.

»Rygtet om musens død er stærkt overdrevet,« siger Logitechs Rory Dooley til BBC News.

Musens opfinder, Douglas Engelbart, blev aldrig rig på sin opfindelse. Hans patent udløb i 1987 og det var inden pc-revolutionen indvarslede musens sejrstog på skrivebordet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere