Borgerne besøger ikke kommunerne på nettet

En undersøgelse viser, at mange stadig ikke bruger de kommunale tilbud på nettet.

60 procent af de danske borgere bruger kun i ringe grad de online tilbud, som stilles til rådighed af kommunerne.

Det viser en undersøgelse af HK/Kommunal, som avisen 24Timer omtaler i dag. Via Netborger.dk har danskerne i dag mulighed for blandt andet at melde flytning, søge tilskud og børnepasning. Men mange borgere tager alligevel turen ned til rådhusenes borgerservice-kontorer.

Opbakningen til de digitale muligheder kommer ikke bag på Kommunernes Landsforening.

»Det er ikke mærkeligt, at borgerne endnu ikke bruger internet-service i stort omfang. Tilbuddene er ikke gode nok, og der er ikke nok af dem - endnu. Der kommer til at gå nogle år, inden koncepterne er færdigudviklede og mere attraktive for borgerne,« siger Jytte Møller Christensen fra KLs it-afdeling.

Hun forventer, at danskerne skal bruge yderligere 10 ti l5 år på at vænne sig til digital selvbetjening.

Regeringen har pålagt de offentlige myndigheder at alt kontakt med det offentlige skal foregå via nettet i 2012, så kommunerne bliver nødt til at fokusere målrettet på området i fremtiden.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS