3: Lad os dække Danmark

Teleselskabet 3 mener, at 3G-mobilnettet skal være med til at opfylde ambitionen om, at alle afkroge af Danmark får adgang til bredbånd.

Teleslskabet 3 mener, at politikerne bør inddrage 3G-nettet i bestræbelserne på at give Danmark fuld bredbåndsdækning.

»Politikerne har solgt fire 3G-licenser for en milliard kroner, så de bør vide, at der er sammenlignelige alternativer. Det er jo langt billigere at sætte master op end at grave kabler ned, og det handler jo blot om master i de røde områder af Danmark, hvor der i dag ikke er bredbåndsdækning,« siger 3's administrerende direktør, Morten Christiansen, til Berlingske Business.

Ifølge direktøren kan 3G-nettet allerede i dag levere op til 384 Kbit/s, og med forbedret teknologi regner han med, at selskabet snart kan levere 3,5 Mbit/s.

3 dækker i øjeblikket 86-87 procent af den danske befolkning. Det svarer til omkring 60 procent af Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere