EU løfter sløret for eEurope 2002 planer

Den finske kommissær Liikanen har afsløret EU's planer for næste stadie i udviklingen af det elektroniske Europa - det såkaldte eEuropa.

Næste stadie går under navnet eEuropa 2002 og planen er at få antallet af internetopkoblede op fra de nuværende 36 procent. Samtidig skal europæerne opmuntres til at gå fra modem til bredbånd.


I en tale på den årlige Nordic e-business konference i Stockholm i sidste uge sagde kommissær Liikanen, at det gik godt med den oprindelige eEuropa-plan, og at tiden nu var inde til at gå et skridt videre. "Den nye økonomi og internettet har stået øverst på EU's dagsorden siden topmødet i Lissabon i marts 2000. EU's ledere iværksatte en ambisiøs plan, der skulle bringe Europa i front indenfor vidensbaseret økonomi. For at nå dette mål har kommissionen nu udtænkt en omfattende fortsættelse med eEuropa 2002 planen,", fortalte han de delegerede på konferencen i Stockholm.


Det er halvandet år siden EU først lancerede sine planer for det elektroniske Europa. Dengang blomstrede dot-com virksomhederne og ingen forudså branchens styrtdyk, men alligevel mente Liikanen at den internetbaserede økonomi var blevet et emne med interesse for alle. "Et voksende antal virksomheder af alle størrelser og indenfor alle sektorer har taget internettet til sig og det samme har den offentlige administration. Det kan godt være at euforien er ovre, men integrationen af den gamle og nye økonomi fortsætter", sagde han.


Liikanen var gennemgående tilfreds med udviklingen af eEuropa. Han pegede på, at udbredelsen af internettet var vokset fra 28 procent af indbyggerne i EU i oktober sidste år til 36 i juni i år. Samtidig var han tilfreds med at bredbånd trængte ind flere og flere steder og Liikanen forudså, at 60 procent af internetopkoblingerne i Europa i 2005 kommer til at foregå via bredbånd.


I sin tale konkluderede han, at der er tre områder, der nu skal satses på for at få udviklingen til at fortsætte tilfredsstillende. For det første skal der udarbejdes en ordentlig lovgivningsramme for internetkommunikation og e-handel. For det andet skal der udvikles nyskabende kvalitetsindhold til de nye interaktive services. Og for det tredje kræver en fortsat udvikling en uddannet befolkning.


(Kilde: www.computeruser.com)

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect