Konkurrencestyrelse undersøger KMD og SAP

Et samarbejde mellem SAP og kommunernes it-leverandør KMD, gås efter i sømmene af konkurrencestyrelsen. SAP og KMD har selv bedt om undersøgelsen.

SAP og KMD vil have konkurrencestyrelsens ord for, at en aftale om at integrere SAP i KMD´s produkter ikke er konkurrenceforvridende.

Derfor er de to selskaber gået til styrelsen med planerne om at KMD indarbejder SAP som en grundlæggende del af KMD´s systemer og applikationer. Det skriver Børsen.

KMD og SAP har selv bedt om undersøgelsen, som de to selskaber håber, kan være med til at blåstemple aftalen.

»Vi vil gerne have Konkurrencestyrelsen til at blåstemple den aftale, vi har indgået med KMD, inden vi buldrer ud med den i hele landet. Derfor har vi, sammen med KMD rettet henvendelse til Konkurrencestyrelsen, for at sikre at vi ikke lige pludselig ser en negativ reaktion fra konkurrenter eller markedet,« siger nordisk direktør i SAP, Henrik Rasmussen, til Børsen.

Styrelsen afleverer sin redegørelse senest den 12. september. Senest er en række konkurrenter til KMD og SAP blevet bedt om at give deres vurdering af konkurrencesituationen, hvis aftalen bliver gennemført.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune