Få sms til fire øre hos nyt mobil-firma

Telenor søsætter nyt lavpris-sats til mobilbrugere med ømme tomler.

Hvorfor overlade de nye og spændende ideer til iværksættere der bare vil købes op af de store teleselskaber? Hvorfior ikke sætte nogen af ideerne i søen selvom man selv er et af de store? Omtrent sådan lyder tankegangen i Telenor, der driver mindre, tidligere uafhængige selskaber som CBB og Bibob.

Telenor har søsat et nyt selskab, der skal fungere som søsterselskab til Bibob og CBB. Navnet er NanoMobil, og målgruppen er krystalklart defineret: Unge, der sms’er og surfer på deres smartphones.

Det koster 79 kroner at blive abonnement, men derefter har kunden uden at betale en krone adgang til at sende 2.000 sms’er om måneden. Prisen pr. sms er altså 3,95 øre. En ekstra forsyning med 2000 sms’er koster 19 kroner, hvilket altså giver en pris på omtrent en øre pr. sms. Selskabet ønsker ikke at bruge ordet ”gratis” af hensyn til reglerne i markedsføringslovgivningen.

De første 1000 kunder får fri internet på mobilen indtil d. 1. oktober, men hvad data derefter skal koste står ikke helt klar.

Almindelige samtaler er der dermimod pris på: Det koster 60 øre i minuttet, og taksten er minutafregnet.

”Vi har lavet det helt simpelt og taget udgangspunkt i, at unge SMS’er meget og bruger deres mobil til at gå på nettet. Derfor har vi lavet en prisplan med super billige SMS’er og Internet på mobilen - ikke som et tillægsabonnement - men som det du får, når du er kunde. Det er helt uden gøgl.”, siger Morten Oreby Nielsen, salgsansvarlig for NanoMobil.

Direktør i Telenor Lars Asger Petersen siger til ComON, at selskabet ikke frygter at kanibalisere de eksisterende selskaber.

Adspurgt om selskabet ikke har været tilfreds med Bibob svarer han:

”Vi er meget glade for Bibob. Men derfor kan vi jo godt lancere en ny anden god ide ved siden af dem.”

NanoMobil lanceres d. 26 april.
 

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    PensionDanmark

    IT Security Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S