HP laver virtuel billedskole

Hewlett-Packard vil til at lære danskerne at foretage billedbehandling. Derfor har firmaet oprettet en billedskole på internettet.

Skolen vil undervise i behandling af billeder og fotografier digitalt og regner med at få op mod 30.000 elever i løbet af det kommende halve år.


"Vi danskere er vilde med at tage billeder, og næsten alle familier har en PC og internetadgang. Vi har lavet nogle undersøgelser, der viser, at mange gerne vil kombinere de to ting og lære, hvordan man behandler og leger med billederne på computeren. Men mange tror, man skal være IT-nørd, og at det kræver udstyr for mange tusinde kroner. Vi vil gerne vise, hvor nemt det er og give almindelige mennesker mulighed for at lære det i deres eget tempo," siger Marianne Christoffersen, der er redaktør på HP Billedskole.


Skolen er gratis. Det eneste, en HP Billedskole-elev behøver, er en PC og en internetopkobling. Hvis man herudover har adgang til en farveprinter, scanner og digitalkamera, kan man lege endnu mere, men det er ikke nødvendigt. I mere end 280 butikker landet over kan man for en halvtredser desuden købe en pakke, der indeholder forskellige typer papir og software til behandling af billeder.


HP Billedskole er opbygget, så både folk, der allerede har et vist kendskab til IT og digital billedbehandling og folk, der aldrig har prøvet det før, kan være med. For en uøvet kan hele skolen gennemføres på omkring tre timer - og når den er afsluttet, vil eleven være parat til at få billeder ind på computeren og manipulere dem. På websiten findes også skabeloner til at fremstille invitationer, kalendere, skoleskemaer, lykønskningskort, T-shirt-tryk og meget andet.


"Det er de ting, vi tror, mange danskere gerne vil lære at lave, og som de kan bruge i deres hverdag. Og det er faktisk ikke så svært at komme i gang, som mange tror" siger Marianne Christoffersen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS