Bagger-dom står fast

Bagmandspolitiet vil ikke anke strafudmålingen i Stein Bagger-sagen, hvor Retten i Lyngby idømte den tidligere direktør i IT Factory syv års fængsel.

Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet - Bagmandspolitiet - vil ikke anke den syv år lange fængselsstraf over Stein Bagger.

Anklager Per Justesen havde før domsafsigelsen sidste fredag plæderet for en dom på otte års fængsel, mens Baggers forsvarer talte for en dom på seks år.

Tidligere i denne uge meddelte Stein Baggers forsvarer, at Bagger ikke vil anke dommen, og det samme gør altså nu anklagemyndigheden.

»Vi har besluttet ikke at anke dommen. Syv år er en streng straf, og vi sætter stor pris på Stein Baggers samarbejde,« siger Jens Madsen, chef for Bagmandspolitiet til DR Nyheder.

Dermed anerkender Bagmandspolitiet, at Stein Bagger reel har fået rabat på sin straf, fordi han undervejs har hjulpet politiet i opklaringen af sagen.

»Vi vil da gerne et signal til andre tiltalte om, at det hjælper at samarbejde med politiet. Der er ingen grund til at trække sager med et overvældende bevismateriale i langdrag,« siger Jens Madsen.

Lederen af Juridisk Institut på Aalborg Universitet, professor Lars Bo Langsted, er ikke overrasket over Bagmandspolitiets beslutning om at opgive at få skærpet straffen over Stein Bagger. Han peger blandt andet på, at byretten i sin afgørelse har fastslået, at man i sager om økonomisk kriminalitet kan benytte den udvidede straframme på op til 12 års fængsel.

»Det var relativt forventeligt, at ingen af parterne ville anke strafudmålingen. Anklagemyndigheden ønsker sjældent at få prøvet straffens længde i denne slags sager, med mindre man vurderer, at sagen er af principiel betydning,« siger Lars Bo Langsted til CRN.

»Man kan selvfølgelig mene, at strafudmålingen i en så alvorlig sag burde afprøves ved Landsretten, men den konkrete strafudmåling er sammensat af mange faktorer, og derfor vil en anke til Landsretten ikke have den store betydning for præcedens i denne type sager. Og ud fra en samlet betragtning synes jeg ikke, at de syv års fængsel til Bagger har ramt helt ved siden af,« siger Lars Bo Langsted.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job