Med en computer på skrivebordet kan arbejdet udføres på halv tid - sådan lyder ihvertfald argumentet fra de ivrige sælgere, der gerne vil anbefale det seneste nye grej. Men en ny undersøgelse fra amerikanske Day-Timers hamrer en pæl gennem myten om, at computere er med til at øge produktiviteten - faktisk er det modsatte tilfældet.
I en tilsvarende undersøgelse i 1994 svarede 82 procent af de adspurgte, at de når mindst halvdelen af det planlagte arbejde på en gennemsnitlig arbejdsdag. I den nye undersøgelse er tallet overraskende faldet til omkring 50 procent.
I 1994 svarede 40 procent af de adspurgte kontoransatte, at de følte sig meget produktive, mens kun 28 procent svarer det samme i den nye undersøgelse. Det skyldes måske, at de kontoransatte i gennemsnit modtager 46 e-mails om dagen.
»Teknologi har gjort alt hurtigere, men paradokset er, at alt samtidig er blevet langsommere. Vi kan aldrig koncentrere os om en enkelt opgave. Du tager et lille bid af det, og så er det videre til næste opgave. Det er blevet sværere at føle, at du faktisk udretter noget,« siger konsulent John Challenger til Reuters.
Day-Timers' undersøgelse bygger på interviews med 1.000 kontoransatte hos amerikanske virksomheder. Det konstateres at virksomheder der giver medarbejderne fleksible arbejdsvilkår og stor kontrol over deres opgaver opnår den største produktivitet. Men generelt kan produktiviteten ikke leve op til forventningerne.
»Ironien er, at selve forventningen om at få mere arbejde udført kommer i vejen for, at opnå netop dette. Folk bliver bare stressede,« siger Don Grimme fra kursusfirmaet GHR Training Solutions.
Løsningen skulle være lige ved hånden. Ihvertfald hvis man skal tro Day-Timers, som sælger et meget lavteknologisk produkt - nemlig papirkalendere.