CSC: ToldSkat kan blive en rollemodel

Ifølge CSC er de nye offentlige it-udbudsregler særdeles innovative og kan vise sig at blive en model for fremtiden.

Når ToldSkats it-system skal moderniseres, kan den nye udbudsform, ifølge CSC, vise sig at blive en model for fremtiden. CSC mener, de nye regler er innovative og vil være med til at sikre gode it-løsninger i fremtiden.

Når ToldSkat nu gennemfører en it-modernisering for et trecifret millionbeløb, skal tre selskaber byde på opgaverne i en lang række af miniudbud. De tre selskaber skal natuligvis konkurrere mod hinanden i udbudsrunderne, men samtidig skal de i fællesskab være garant for, at den samlede it-løsning fungerer optimalt.

CSC er den ene af leverandørerne, og selskabet vurderer, at udbudsformen nok skal vise sig at være en god ide.

»Vi er glade for at være kommet på rammeaftalen. Vi har i lang tid arbejdet sammen med ToldSkat, og det bliver spændende at se, hvordan arbejdet forløber under de nye betingelser,« siger CSC's administrerende direktør, Jesper Kryhlmand til ComON.

Han påpeger samtidig, at udfordringen består i, at man skal kunne samarbejde om at give ToldSkat den bedste løsning, og at det omvendt bliver en vigtig opgave for ToldSkat at motivere de tre leverandører til samarbejde.

En af de åbenlyse fordele ved den nye udbudsform er, at leverandørerne får bedre muligheder for at trække på særlige eksterne kompetencer i forbindelse med de enkelte opgaver.

»Vi har en åben alliancestruktur, og derfor er vi ikke blege for at tage andre med ind, når vi vurderer, at det er nødvendigt,« siger Jesper Kryhlmand og understreger, at udenlandske kompetencer også kan komme på tale.

It-moderniseringen forløber over en periode på fire år, men det første udbud kommer allerede i næste uge. Næste uges udbud fastlægger ToldSkats storarkitektur, og den afgørelse kommer til at udstikke rammerne for de videre forløb.

De tre leverandører er CSC, IBM og et konsortium bestående af KMD og Capgemini.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S