Microsoft lukker nyt sikkerhedshul i Windows

Softwarefirmaet har fundet og rettet en ny fejl i styresystemet Windows, som kan gøre det muligt at afvikle vilkårlig kode.

Den seneste Microsoft-opdatering til Windows XP og Windows 2003 retter en fejl i »Help and Support Center«, som kan misbruges til at afvikle vilkårlig kode på systemet.

Microsoft beskriver problemet som »vigtigt« - den andenhøjeste klassificering for sikkerhedsproblemer - mens Symantec kategoriserer fejlen som »høj-risiko«.

Sårbarheden kan misbruges ved at inkludere et særligt script på en hjemmeside eller i en html-baseret e-mail. Det kræver dog, at brugeren lokkes til at besøge den pågældende hjemmeside eller klikke på et link.

I modsætning til det sikkerhedshul, som udnyttes af Sasser-ormen, kan den nye sårbarhed ikke bruges til automatisk spredning på internet.

Microsofts opdatering, som fjerner fejlen, er frigivet som en del af firmaets faste månedlige opdateringspakke.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere