Tele2-ejer spænder ben for IFPI

Virkningen af Pirate Bay-spærringen på Tele2 løber langsomt ud i sandet fordi teleselskabets kunder flyttes til andre selskaber uden spærring.

Musikbranchens sejr over Tele2 i Fogedretten synes at blive betragteligt mindre virkningsfuld end sagsøgerne formentligt havde regnet med.

Pirate Bay-blokeringen, som Tele2 indførte overfor sine kunder efter Fogedrettens dom i februar, er i forvejen temmelig virkningsløs, fordi et stort antal af de berørte danskere ifølge Pirate Bays egne oplysninger har brudt DNS-spærringen.

Nu vil også de Tele2-kunder, som rent faktisk retter sig efter Fogedforbuddet mod at clicke ind på Pirate Bay, blive fritaget fra blokeringen, og det af årsager, som man tilsyneladende havde overset i Fogedretten.

Samtlige kunder i Tele2 skal nemlig flyttes over til andre selskaber, og ingen andre end Tele2 har - endnu - indført blokering mod internettrafik til Pirate Bay. Flytningen har Telenor besluttet, og da Telenor er ejer af Tele2, står den beslutning ved magt.

»Vi har meldt ud allerede ved overtagelsen for et år siden, at det var vores hensigt at integrere aktiviteterne og flytte Tele2s kunder over til vore andre selskaber. At det sker nu har ingen forbindelse til den verserende sag med IFPI,« siger pressechef Peter Glüsing i Telenor, der også ejer selskaberne Cybercity, Sonofon og CBB.

De første af Tele2s omkring 50.000 bredbåndskunder fik i januar besked om at de meget gerne måtte skifte Tele2 ud med Cybercity.

Hele kundemassen skal efter planen »migreres« i løbet af i år. De kunder, der ikke tager imod tilbuddet om at fortsætte i Cybercity, må så finde sig et nyt selskab, men hvornår Tele2 definitivt lukkes og tvinger eventuelt tilbageværende kunder til at droppe forbindelsen, vil Peter Glüsing ikke ud med.

»Det er en meget stor operation og vi gennemfører den i små bidder. Jeg ønsker kun at oplyse, at vi regner med at gennemføre flytningerne i løbet af i år,« siger han til ComON.

Telenor har ikke tænkt sig at gøre mere ud af Tele2s Pirate Bay-spærrinng hos de øvrige selskaber. Grunden er, at Tele2 trods ejerskabet stadig er en selvstændig juridisk enhed - og fogedforbuddet gælder kun for denne enhed.

Ifølge ComONs oplsyninger var den planlagte tømning af Tele2 ikke en oplysning, som fremgik af sagsbehandlingen i Fogedretten.

Sagsøgerne har dog ikke tænkt sig at reagerre på, at luften nu bliver taget ud af den foreløbige sejr som Fogedretskendelsen gav dem i februar.

Hos IFPI siger juridisk talsmand Jakob Plesner, at organisationen ikke vil foretage sig noget i forbindelse med at Tele2s kunder flyttes til andre selskaber uden PirateBay-spærring.

»Umiddelbart ændrer det ikke ved Tele2-sagens status. De øvrige teleselskaber ønskede mig bekendt ikke at indføre Pirate Bay-blokeringen fordi de ville afvente udfaldet af den verserende sag. Når det foreligger, og hvis det er favorabel for os, er det klart, at vi vil gå til de øvrige selskaber og bede dem om at gennemføre blokeringen også,« fortæller han.

Fogedretsdommen, der pålagde Tele2 at blokere for kundernes adgang til Pirate Bay, er både blevet anket til Landsretten og i Fogedretssystemet som en såkaldt justifikationssag. Sidstnævnte forventes at afvente udfaldet af Landsrets-afgørelsen. Der er endnu ikke sat en dato på hvornår den principielle sag mellem rettighedshavere og internetudbydere skal indledes ved Landsretten.



Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S