Gratis antivirus fra Microsoft

Microsoft opgiver nu sit forsøg på at sælge sin egen sikkerhedspakke OneCare og tilbyder i stedet gratis antivirus til alle Windows-brugere.

Efter to år har Microsoft opgivet sit forsøg på at vinde fodfæste på markedet for sikkerheds-software til private brugere. Microsoft har siden 2006 solgt den abonnements-baserede pakke OneCare, som blandt andet indeholder antivirus, pc-optimering og back-up, men nu har softwarefirmaet meddelt at salget af OneCare bliver stoppet den 30. juni næste år. Firmaet har hidtil solgt Windows Live OneCare for 50 dollar om året med licens til tre computere.

I stedet vil Microsoft tilbyde en gratis sikkerhedspakke under kodenavnet Morro som beskytter mod vira, trojanere, spyware og rootkits. Morro bruger den samme antivirus-teknologi, som også findes i OneCare, men den mangler nogle af de ikke-sikkerhedsrelaterede funktioner fra pakken, herunder printerdeling og systemoptimering.

Microsofts beslutning er godt nyt for danske Windows-brugere, som indtil nu ikke har haft adgang til OneCare. Den nye gratis sikkerhedsløsning Morro bliver tilgængelig for brugere i alle lande, og Microsoft fremhæver at den kræver mindre båndbredde og færre systemressourcer end OneCare, og dermed er egnet til en større målgruppe.

Det var Microsofts køb af rumænske GeCad i 2003, der markerede startskuddet til firmaets fremstød inden for sikkerheds-software. Teknologien fra GeCad blev brugt til at udvikle OneCare. Men produktet har aldrig formået at erobre mere end nogle få procent af antivirus-markedet.

Redmond-firmaets beslutning om at tilbyde gratis antivirus repræsenterer en ny udfordring for de store antivirus-leverandører som Symantec og McAfee. Der findes dog allerede en række gratis antivirus-løsninger på markedet, og Morro er således ikke den første. Der er tilsyneladende ingen planer om at indbygge Morro direkte i Windows, og det ville formentlig også føre til nye monopolklager mod Microsoft.

Morro skal efter planen være færdig i anden halvdel af 2009. Det gratis program understøtter både Windows XP, Windows Vista og det kommende Windows 7.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere