Dyrere fastnettelefoni fra TDC

Efter nedsættelser i prisen på bredbånd stiger regningerne hos TDC-kunder andre steder.

I takt med at TDC har efterlevet IT- og Telestyrelsens krav om at sætte prisen på bredbånd ned, stiger prisen andre steder i TDCs net. For eksempel på fastnettelefoni.

For eksempel skal der nu kræves betaling for forgæves opkald fra fasttelefonen. Derudover pålægges et gebyr på 29 kroner for at betale regninger på posthuset, samt en forhøjet afgift til ISDN-kunderne fra 10 til 22,5 øre for opkald til nettet.

Direktør Kim Frimer i TDC Totalløsninger siger til B.T., at det er rimeligt, at fastnet-kunder betaler for forgæves opkald, da de jo stadig belaster systemet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere