Mobiltelefonen udkonkurrerer fastnettet

Mobiltelefonens markedsandel stiger overalt - i rige som fattige lande. Ifølge The International Telecommunication Union (ITU) har en del lande allerede langt flere mobiltelefoner end fastnetstelefoner.


I Finland var 51% af alle abonnementer mobile i 1998, mens en femtedel af alle husstande helt havde droppet deres fastnetsforbindelse. I tredje-verdenslandene Rwanda og Cambodia var disse tal endnu højere; her sad mobiltelefonen på henholdsvis 58% og hele 72% af markedet. Velfærd og brugen af ny teknologi hører altså ikke nødvendigvis sammen.


Hvorfor netop disse lande i den grad har taget mobiltelefonerne til sig er der meget forskellige grunde til. Finland har hele tiden ligget i front med hensyn til udvikling og produktion af mobiltelefoner. Cambodia og Rwanda derimod har aldrig haft et særligt veludbygget fastnet, så de tog hurtigt mobilen til sig. I Cambodia har de mange landminer, der overalt ligger gemt, yderligere bidraget til, at det mobile netværk så hurtigt har vundet indpas. Det er nemlig langt mindre risikabelt at opstille antenner til mobiltelefonerne end at nedgrave telefonlinjer tværs over landet.


Den mobile tendens ses dog overalt. ITUs rapport konkluderer, at mobiltelefonselskaberne takster generelt set er lavere end fastnetfirmaernes, overvejende på grund af disse selskabers mere aggresive forretningsstrategi. Men på trods af prisnedsættelserne regner ITU dog med, at indtægterne fra den nye, mere avancerede teknologi i år 2004 helt vil overgå indtægterne fra det faste netværk.


(Kilde: BBC News)

    Læses lige nu

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

      Københavnsområdet

      KMD A/S

      Compliance Officer

      Københavnsområdet

      AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

      Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

      Sydjylland

      Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Digital transformation | Ballerup

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Thomas Nakai

      Carlsberg

      Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

      Jacob Pontoppidan

      Lector ApS

      Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

      Per Forberg

      Renewtech ApS

      Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

      Jonas Kyhnau

      Pentos