Klumme: Send Absalon i cyberspace!

Danmark sender krigsskibe til fjerne egne for at fange pirater. Men burde vi ikke også sende det tunge skyts ud i cyberspace, spørger klummeskribent Per Palmkvist Knudsen.

I denne uge lancerer Finansrådet en kampagne, som skal lære danskerne at bruge internettet mere sikkert. Det er ikke den første kampagne om dette emne, men sikkert nødvendig alligevel. Lige som drik-mindre og kør-langsommere kampagnerne.

Effekten af de tidligere kampagner er til at overse. Dels fordi de lyssky banditter, der står bag mange af fælderne, er blevet dygtigere. Dels fordi den sidste tåbe ikke er født endnu.

Oven i købet kan slynglerne spille deres spil helt uden omkostninger - og helt uden risiko.

De har ingen omkostninger, fordi de stjæler sig til cpu-kapacitet og internetbåndbredde gennem trojanske heste, der plantes gennem udspekulerede vira.

Og deres hærværk er helt risiko-frit: Der er ingen betjente, som en sen aften banker på deres dør. De - meget få - retssager mod spammere eller hackere er absolut kun toppen af isbjerget. Faktisk kan man tillade sig at lægge et lands hjemmesider ned i månedsvis, uden at der sker noget ved det. Som det skete for Estland, blot fordi de tillod sig at flytte et russisk mindesmærke. Årsagen er simpel: Det er forholdsvis let at sløre sine spor. Samtidig er internettet globalt, i en skala, som politiet slet ikke kan matche i dag.

Derfor spilder vores samfund helt urimeligt mange penge: Mange virksomheder bruger millioner af kroner på sikkerhedsforanstaltninger. Og vores internet belastes helt unødvendigt af disse digitale nasserøve - med deraf følgende dyre kapacitetsbehov.

Indtil for nylig var min holdning, at vi måtte leve med disse vilkår. Men efterhånden synes jeg, at aktivitetsniveauet har fået et omfang, der er helt uacceptabelt. Hos JP/Politikens Hus oplever vi hver eneste uge mere eller mindre velbegavede forsøg på indbrud eller lignende. Og vi er langt fra alene.

Vi står i en situation, der er lige så uholdbar som de mange pirater i de arabiske farvande. Her kan vi sende det gode skib Absalon - sikkert til en ret høj omkostning.

Min bøn til politiet og forsvaret er: Brug de samme midler på at sende et "krigsskib" i cyberspace efter de elendige mider, som forpester vores internet.

Jeg ved ikke hvordan dette "krigsskib" udformes - eller hvordan det kan sendes af sted.

Har du nogen forslag?

Per Palmkvist Knudsen er it-direktør hos JP/Politikens Hus A/S

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S