Nordisk Film vil ikke jamme biogæsters mobiler

Nordisk Film Biografer har droppet ideen om at jamme mobiltelefoner. I stedet prøver man med opfordringer til at slukke, og det virker.

Biograferne i Nordisk Film er gået bort fra tanken om at anvende mobiljammere. I stedet har man sat ind med en kampagne, der opfordrer gæsterne til slukke telefonen, og det virker godt.

Michael Chalmer er marketingschef i Nordisk Film Biografer. Han forklarer, at selskabet har taget en beslutning om ikke at anvende de omstridte jammere.

»Vi undersøger hele tiden de teknologiske muligheder som er på markedet. Men på dette område har vi altså besluttet, ikke at anvende jammerne,« siger han.

Marketingschefen forklarer, at man i stedet har valgt at sætte ind med reklamespots, der opfordrer biografgæsterne til at tage hensyn og slukke telefonen.

»Det har virket godt. Vi modtager meget få henvendelser fra kunder der har følt sig generet af andre gæsters mobilsnak,« siger Michael Chalmer.

Han forklarer, at Nordisk Films Biografer heller ikke ønsker at afskære gæsterne kontakten med omverdenen.

»Der kan jo sidde nogen i biografen, som har babysitter derhjemme, og har brug for at kunne modtage en SMS, hvis noget går galt. Det vil vi ikke være med til forhindre. I stedet har vi valgt en humoristisk indgang, der på en ordentlig måde opfordrer vores gæster til at vise hensyn. Det tror vi virker meget bedre end løftede pegefingre og teknologiske begrænsninger,« lyder det fra Michael Chalmer.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S