Nordisk Film vil ikke jamme biogæsters mobiler

Nordisk Film Biografer har droppet ideen om at jamme mobiltelefoner. I stedet prøver man med opfordringer til at slukke, og det virker.

Biograferne i Nordisk Film er gået bort fra tanken om at anvende mobiljammere. I stedet har man sat ind med en kampagne, der opfordrer gæsterne til slukke telefonen, og det virker godt.

Michael Chalmer er marketingschef i Nordisk Film Biografer. Han forklarer, at selskabet har taget en beslutning om ikke at anvende de omstridte jammere.

»Vi undersøger hele tiden de teknologiske muligheder som er på markedet. Men på dette område har vi altså besluttet, ikke at anvende jammerne,« siger han.

Marketingschefen forklarer, at man i stedet har valgt at sætte ind med reklamespots, der opfordrer biografgæsterne til at tage hensyn og slukke telefonen.

»Det har virket godt. Vi modtager meget få henvendelser fra kunder der har følt sig generet af andre gæsters mobilsnak,« siger Michael Chalmer.

Han forklarer, at Nordisk Films Biografer heller ikke ønsker at afskære gæsterne kontakten med omverdenen.

»Der kan jo sidde nogen i biografen, som har babysitter derhjemme, og har brug for at kunne modtage en SMS, hvis noget går galt. Det vil vi ikke være med til forhindre. I stedet har vi valgt en humoristisk indgang, der på en ordentlig måde opfordrer vores gæster til at vise hensyn. Det tror vi virker meget bedre end løftede pegefingre og teknologiske begrænsninger,« lyder det fra Michael Chalmer.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S