Sony: Blu-ray-afspiller under 1.500 kroner i 2008

Sony-topchef Stan Glasgow udtaler, at Blu-ray-afspillerne vil falde betydeligt i pris i løbet af 2008. Næste år kommer vi måske under en tusse.

Alle, der venter på billigere Blu-ray-afspillere, kan nu skimte skibet i horisonten. Ifølge gizmodo.com har Sony-topchef Stan Glasgow udtalt, at prisen forventes at falde betragteligt allerede i år. Således skulle det være muligt at erhverve sig en Blu-ray-afspiller for 300 dollars - hvilket svarer til 1.440 danske kroner - i løbet af 2008.

Stan Glasgow er til gengæld mere tøvende over for 'tusind-kroner-græsen'.

»Jeg tror ikke, at prisen rammer 200 dollars i år. Næste år kunne det godt ske,« siger han til gizmodo.com.

En hurtig internetsøgning viser, at de billigste blu-ray-afspillere i Danmark ligger på cirka 2.800 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere