Nu kan du få antivirus til Windows 7

De første antivirus-programmer til Windows 7 er allerede klar og virker fint med betaen.

Hvis du hører til de mange som allerede har hentet og installeret den gratis betaversion af Windows 7 fra Microsoft, så er der godt nyt. De tre første antivirus-løsninger som officielt understøtter det kommende operativsystem er allerede klar og kan downloades nu - selvom det færdige Windows 7 først bliver frigivet om et års tid.

Her er der tale om en markant forskel i forhold til Windows Vista, hvor kun én enkelt leverandør var klar med et antivirus-program samtidig med den kommercielle lancering af styresystemet. Men det viser også, at forskellen mellem Windows 7 og Vista trods alt er meget begrænset og langt mindre end springet fra XP til Vista.

De tre programmer som allerede er klar til Windows er en teknisk prototype af Kaspersky Anti-Virus, en betaversion af Norton 360 version 3.0 fra Symantec og en Windows 7-version af AVG Antivirus.

Det er sandsynligt at en række andre antivirus-programmer til Vista også vil fungere under Windows 7, men disse tre programmer er indtil videre de eneste, der er officielt godkendt til styresystemet.

Både McAfee og Trend Micro skulle ligeledes være på trapperne med officielle Windows 7-produkter.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect