Nu vil 3 også sælge medarbejder-bredbånd

3 vil konkurrere med TDC og Cybercity i kampen om virksomhedsbetalt bredbånd.

TDC og Cybercity sidder tungt på markedet for medarbejderbredbånd i Danmark.

Nu vil 3 lege med.

I går kunne Børsen ellers skrive, at TDC og Cybercity har 97 procent af de bredbåndsforbindelser, der er solgt via ordningen for medarbejderbredbånd.

3 håber at få virksomheder til at kigge i 3's retning, når der skal tilbydes medarbejderbredbånd til de ansatte.

Senest har Telia og Fullrate forsøgt at markedsføre deres tilbud for medarbejderbredbånd. Men som nævnt er det stadig TDC og Cybercity, der har fat i den lange ende. Det skyldes, at mange virksomheder foretrækker at holde sig til en udbyder, der kan levere bredbånd til flest medarbejdere - uanset geografisk placering.

Derfor kan 3's entre på området være spændende at følge, da selskabet i øjeblikket har den største dækning med mobilt bredbånd. 3 hævder selv, at 84 procent af alle danskere bor inden for 3's dækningsområde. Se eventuelt Mobil.nu's video-reportager om mobilt bredbånd i Danmark.

3 har for kort tid siden lanceret en router, der kan fordele signalet fra den mobile USB-dongle eller datakort. Med den i baghånden håber selskabet, at den mobile løsning også er attraktiv for medarbejdere, der gerne vil dele den firma-betalte forbindelse med familien.

Med løsningen, der er døbt "Premium Skattefri" får medarbejderne adgang til de samme hastigheder, der gælder for andre 3-kunder. Det vil sige maksimal/teoretisk uploadhastighed på 7,2 Mbit/s og en uploadhastighed på op til 384 Kbit/s.

Udgifterne for medarbejderbredbånd trækkes af de ansattes bruttoløn.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere