Nvidia overtager Ageia

Nvidia har købt det lille firma Ageia, der er kendt for sine PhysX-accelleratorkort til computerspil.

Med købet af Ageia har den store grafikkort-producent Nvidia sikret sig en af de mest lovende teknologier til beregning af fysik i spil. Ageia sælger de såkaldte PhysX-kort, som aflaster processoren og grafikkortet når der skal gennemføres komplekse fysik-beregninger, f.eks. en eksplosion hvor hundredvis af objekter flyver gennem luften. Det skal føre til mere realistiske og flottere spil - men problemet for Ageia har hidtil været, at der mangler spil som understøtter PhysX.

Det bliver måske bedre nu, hvor Nvidia har købt Ageia. Det ventes at Nvidia vil indbygge understøttelse for PhysX i sine grafikkort. Det betyder så, at man ikke længere behøver et separat PhysX-kort i computeren for at udnytte teknologien - og det kan betyde, at de dyre PhysX-kort helt forsvinder fra markedet.

I stedet bliver PhysX en ekstrafunktion i Nvidias GeForce-kort - og dermed har firmaet et forspring i forhold til konkurrenten AMD/ATI, der ikke råder over en lignende teknologi.

Konkurrenten Havok, der også har udviklet en fysik-teknologi til spil, blev sidste år købt af Intel.

Havok har udviklet en fuldt softwarebaseret fysik-motor, der udnytter regnekraften i processorer fra Intel og AMD og grafikkort fra Nvidia og ATI. I modsætning til Ageia har Havok ikke solgt sine egne accellerator-kort.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S