Antenne-problem bekræftet: iPhone 4 bør holdes med gummihandsker

Hudens berøring af metalrammen giver nedsat signal.

Artikel top billede

(opdateret) Apple har startet leveringen af iPhone 4 og allerede nu er de første rapporter om problemer med telefonens særlige antenne indløbet.

Det er telefonens metalramme, som udgør en væsentlig del af antenne-designet, der giver problemer – nøjagtig som omtalt på ComON i forbindelse med Steve Jobs præsentation af telefonen for to uger siden.

Her blev Apples antenne-design på iPhone 4 kritiseret af Gert Frølund, professor ved Ålborg Universitet og leder af et internationalt forskningsteam, der arbejder på udviklingen af fremtidens mobilantenne.

Gert Frølund pegede på, at håndens kontakt med metalrammen nødvendigvis vil nedsætte antennens virkningsgrad.

Den forudsigelse viste sig at være mere rigtig end mange ejere af iPhone 4 formentlig vil bryde sig om.

Denne Youtubevideo viser således, at telefonens netværksindikator-ikon har fuld dækning, når en iPhone 4 blot ligger på bordet uden at blive berørt. Men tager man den op i hånden, falder netværksdækningen markant.

Denne debattråd på sitet Macrumors tyder på, at en del amerikanske brugere har problemer med reduceret netværksdækning.

En af debatørerne bemærker, at løsningen må være, at håndtere en iPhone 4 iført gummihandsker.

De egentlige tests, som sites som Engadget og wall Street Journal har foretaget, bekræfter at netværksindikator-ikonet ved flere lejligheder viser dårlige dækning end det tilsvarende ikon på en gammel iPhone i samme position. Alt tyder tyder dog på, at iPhone 4 ikke giver flere mistede opkald end forgængeren – faktisk tværtimod.

Det er også værd at bemærke, at danske iPhone-brugere efter al sandsynlighed sjældent vil blive berørt af problemet, eftersom netværksdækningen generelt er langt bedre herhjemme end i USA.

 

Opdatering 13:57: Gizmodo har en længere og grundigt opdateret fremstilling af antenneproblemet med videodokumentation for berøringens indvirkning på signalmodtagelsen. Det fremgår blandt andet, at man kan undgå signalreduktionen, hvis man ikke rører bunden af telefonen.

Engadget omtaler også problemet i denne artikel, og citerer Wall Street Journal for oplysningen om, at Apple er på vej med et software-fix til problemet med netværdsindikator-ikonet. Engadget har dog også en aktuel afstemning om problemet: De forleøbige resultater synes at bekræfte, at mange har berøringsproblemet, men også at det ikke nødvendigvis påvirker forbindelseskvaliteten.

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S