Zitech: Postbudet svindlede per efterkrav

Ifølge Zitech formåede postbudet fra Hillerød at svindle for omkring 50.000 kroner inden han blev stoppet.

En 20-årig mand fra Hillerød sidder lige nu varetægtsfængslet. Sigtet for at have svindlet blandt andet Zitech ved at afgive falske ordrer.

Hos Zitech oplyser regnskabschef Jesper Østergaard, at manden har handlet per efterkrav.

»Manden har afgivet tre ordrer per efterkrav omkring den 14. februar i år. De er blevet betalt med det samme dankort, og vi har så først opdaget det, da betalingerne blev afvist i banken,« fortæller Jesper Østergaard til CRN.

Den 20-årige brugte tre forskellige fiktive navne, hvoraf det ene var Hans C. Larsen og han brugte også tre forskellige falske adresser i Hillerød, men det var det samme dankort, der blev brugt til at betale for varerne.

Svindlerens fordel ved at handle per efterkrav var, at det dermed bliver postbudet, der skal sørge for betalingen ude ved kunden. Den 20-årige har derved selv kunnet godkende dankortet, selvom der var tale om et spærret kort.

Det har tidligere været fremme, at Zitech blev snydt for omkring 20.000 kroner, men ifølge regnnskabschefen er beløbet nærmere 50.000 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job